Klinkier jest efektem udoskonalenia technologii produkcji elewacyjnej cegły ceramicznej, której historia sięga czasów starożytnej Mezopotamii, Egiptu i Babilonu. Ze względu na swoją wyjątkową trwałość, wytrzymałość i wszechstronne zastosowanie ceramika budowlana od zawsze była cenionym i pożądanym budulcem. Z tego powodu wybitne przykłady realizacji obiektów w tej technologii możemy znaleźć we wszystkich stylach architektonicznych, począwszy od romańskiego, poprzez gotycki, renesansowy itd. aż do współczesności.
W dzisiejszych czasach, odznaczających się dążeniem do odnalezienia idealnego połączenia nowoczesności z tradycją, architekci bardzo często wybierają właśnie klinkier jako materiał do wykonania elewacji zaprojektowanych przez siebie obiektów. Nie sposób nie dostrzec tego faktu w dobie rewitalizacji obiektów znajdujących się na byłych terenach przemysłowych. Zastosowanie klinkieru umożliwia osiągnięcie tradycyjnego klimatu starych budowli, nadając im jednocześnie wyraźną nutę innowacyjności. Co więcej, celowe stosowanie klinkieru jest też często swego rodzaju manifestem sprzeciwu wobec przytłaczającego betonu, który w teorii architektury utożsamia się z przejawem bezosobowego i nastawionego na masowość budownictwa wielkomiejskiego.
Dodatkowo klinkier doskonale łączy się wizualnie ze wszystkimi szlachetnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, czy aluminium, nadając realizacjom wykonanym przy jego użyciu indywidualny i elegancki charakter. Z tych powodów nie sposób zaprzeczyć twierdzeniu, że także w przyszłości klinkier pozostanie cenionym i chętnie używanym materiałem budowlanym.